کانسپت وانت مرسدس بنز X کلاس

شرکت خودرو سازی دایملر مرسدس بنز به تازگی دو نمونه از طرح های خود برای تولید یک خودروی مفهومی وانت باری را منتشر کرده است. این خودرو در کلاس جدیدی از خودرو های شرکت مرسدس بنز قرار خواهد گرفت که کلاس X نام دارد. شرکت مرسدس بنز اعلام کرده که بازار هدف این کلاس از خودرو جدید وانت باری مرسدس بنز اروپا، آمریکای لاتین، جنوب آفریقا و استرالیا خواهد بود. همچنین اعلام شده که ارائه این خودرو در بازار ایالات متحده و کانادا با توجه به رکود فروش این گروه از خودرو ها هنوز بطور قطعی معلوم نشده است.

فولکر مورنهینوگ ((Volker Mornhinweg مدیر بخش خودروهای ون شرکت مرسدس بنز نیز اعلام کرده که شرکت مرسدس بنز برای عرضه خودروی جدید وانت باری خود به بازار آمریکای شمالی نزدیک شده است. او همچنین اعلام کرده که هنوز تصمیمی قطعی برای برای زمان عرضه این خودرو گرفته نشده و شرکت درحال بررسی شرایط موجود در بازار آمریکای شمالی است. فروش خودروهای وانت باری در ایالات متحده در ماه سپتامبر در حدود 6 درصد افزایش داشته که این بیشترین رقم فروش از سال 2015 تا کنون است. بیشتر افزایش این فروش نیز به دلیل وانت های باری سایز متوسط بوده که نسبت به قبل چیزی در حدود 25 درصد افزایش فروش داشته است. در این بین وانت های سایز بزرگ نیز با 2.5 درصد رشد فروش، کمترین میزان افزایش فروش را در بازار داشتند.

کلاس X مرسدس بنز بر پایه مدل NP300/Navara شرکت نیسان و رنوی آلاسکان (Renault Alaskana) ساخته خواهد شد. نیسان ناوارا در ابتدای سال 2017 میلادی و رنوی آلاسکان در میانه های سال 2018 میلادی به بازار عرضه خواهند شد. وانت پیکاپ بنز نیز آخرین محصول از پروژه همکاری بین شرکت های مرسدس بنز و رنو-نیسان خواهد بود. دیتر زتشه (Dieter Zetsche) مدیر عامل شرکت مرسدس بنز نیز اعلام کرده که این کلاس جدید آخرین حفره خالی در بین کلاس های مختلف محصولات شرکت مرسدس بنز را پر خواهد کرد.

خودرو سازان امروز عقیده دارند که وانت های سایز متوسط کم کم در حال باز کردن جای خود در بین خانواده ها هاست تا از آنها به جای استفاده به عنوان اسب های باربر، به عنوان خودروهایی خانوادگی نیز استفاده کنند؛ مخصوصا اگر این خودروها چهاردر باشند که قابلیت حمل 4 تا 5 مسافر را دارند. کلاس X مرسدس بنز باید جای خود را در بین بازار رقابتی این کلاس خودروها که تا سال 2025 چیزی در حدود 2 میلیون خودرو خواهد بود، باز کند.

شرکت مرسدس بنز در نمایشگاهی در استکهلم سوئد دو نمونه طراحی شده از این خودرو را منتشر کرد. یک نمونه شبیه به خودروهای SUV با نام Stylish Explorer و یک نمونه با طراحی مشابه با وانت بارهای متداول با نام Powerful Adventurer. نمونه استایلیش اکسپلورر با رنگ سفیدِ رنگ آمیزی شده و در کنار جذابیت ها و لطافت ظاهری، توانایی حمل نزدیک به 1 تن بار را در بخش عقبی خود و یدک کشیدن تریلر با وزن بیش از 3 تن را دارد.

موتور این خودرو نیز یک موتور 6 سیلندر 3 لیتری پرقدرت توربو دیزل بوده که نیرو را به هر چهار چرخ منتقل می کند. با این حال هنوز این نیمه وانت باری شرکت مرسدس بنز با رینگ های بزرگ 22 اینچی و چراغ های ال. ای. دی بخش عقبی خود، بیشتر مناسب جولان دادن در کلوب ها است!

البته شرکت مرسدس بنز نیز می داند که هدف اصلی از تولید این خودرو نمایش قابلیت های دینامیکی و فنی یک وانت بار بوده، پس با ارائه مدل ادونچرر توانایی های خود در این کلاس را نیز به نمایش می گذارد. طراحی ظاهری این مدل نسبت به مدل اکسپلورر اندکی خشن تر بوده و گلگیرها برآمده تر شده و تایرها با توجه به قابلیت های عبور از موانع و گل و لای ضخیم تر شده اند. رینگ های غول آسای 35 اینچی به همراه تایرهای مخصوص گل و لجن همراه با سیستم تعلیق و فنربندی بلند تر، ارتفاع این وانت شرکت مرسدس بنز را به 190 سانتی متر رسانده اند. تمامی این امکانات و تغییرها، این خودرو را در نقطه مقابل مدل اکسپلورر قرار داده است.

در داخل خودرو نیز المان های هرکدام بسته به نوع (اکسپلورر یا ادونچرر) طراحی شده اند. اما در مجموع طراحی داخلی هر دو خودرو از جمله غربیلک فرمان، دریچه های سیستم تهویه و سیستم چند رسانه ای خودرو  با استفاده از ادوات و امکانات موجود در سایر مدل های تولیدی این شرکت ساخته شده اند و تغییر جدیدی در طراحی دیده نمی شود. شرکت مرسدس بنز اعلام کرده که این خودرو در سال 2017 در بازارهای اروپا، استرالیا و آفریقا جنوبی و در سال 2018 در آمریکای لاتین عرضه خواهد شد. همانطور که پیش تر نیز گفته شد، هنوز زمان دقیقی برای عرضه این خودرو به بازارهای آمریکای شمالی و ایالات متحده اعلام نشده است. اگر این خودرو نتواند به بازارهای آمریکای شمالی راه پیدا کند، درست همانند خودروی قبلی شرکت مرسدس به نام متریس خواهد شد که نتوانست به بازار آمریکا راه پیدا کند. البته احتمال عرضه و موفقیت مرسدس بنز X در مدل ادونچرر نسبت به مدل اکسپلورر در آمریکای شمالی بسیار بیشتر است.