پیش‌تر هنگام معرفی دوج وایپر ACR در بهار سال جاری، کارشناسان با توجه به مشخصات فنی این خودرو و تجربه‌ای که از مدل‌های بهینه شده‌ی وایپر داشتند، پیش‌بینی کرده بودند هنگام ورود این خودرو به پیست‌ها حمام خون به راه خواهد افتاد. پیش‌بینی این کارشناسان به حقیقت پیوست و وایپر در حال شکستن رکورد تک تک پیست‌های جهان است. دوج تا این لحظه اعلام کرده است وایپر ACR رکورددار ۱۳ پیست جهان است. 

شاید با خود فکر کنید احتمالا پیست‌هایی که دوج در آن‌ها اقدام به زمان گیری وایپر ACR کرده است، چندان معروف نبوده و سوپراسپرت‌های مطرح در این پیست‌ها خودروهای خود را تست نکرده‌اند. اما کاملا اشتباه می‌کنید؛ زیرا این سوپراسپرت اصیل آمریکایی توانسته رکورد‌های ثبت شده توسط بهترین ابرخودروهای جهان اعم از پورشه ۹۱۸ و مک‌لارن P1 را نیز جا به جا کند. این موضوع زمانی جالب‌تر می‌شود که بدانید پیشرانه‌ی وایپر ACR تنها ۶۴۵ اسب بخار توان تولید می‌کند و رقبای وی همگی به پیشرانه‌های قدرتمند با توان بالاتر از ۸۰۰ و یا ۹۰۰ اسب بخار مجهز هستند. در نهایت نیز برچسب قیمت ۱۲۲ هزار دلاری وایپر ACR حجت را بر شما تمام کرده و آن را به یکی از بهترین سوپراسپرت‌های تاریخ تبدیل خواهد کرد.

به عنوان مثال پیست لاگونا را در نظر بگیرید. دوج وایپر ACR توانسته است با رانندگی رندی پُست در این پیست رکورد خارق‌العاده ۱.۲۸.۶۵ را از خود به جای بگذارد. حال چرا رندی پُست برای راندن این خودرو انتخاب شده است. جواب واضح است زیرا این راننده حرفه‌ای پیش‌تر در همین پیست توسط نشریه موتورترند برای زمان‌گیری خودرو‌های مک‌لارن P1 و پورشه ۹۱۸ انتخاب شده بود. در نهایت نیز رکورد‌های ۱.۳۰.۷۱ و ۱.۲۹.۸۹ برای ابرخودرو‌های هیبریدی P1 و ۹۱۸ به دست آمده که سریع‌ترین زمان‌های این پیست نیز بودند. 

تغییرات صورت گرفته از سوی دوج برای بهینه‌سازی وایپر عبارتند از استفاده از تایر‌های جدید کومهو اِستا V720 که به طور خاص برای این خودرو طراحی و تولید شده‌اند که در محور جلو از نمونه‌ی ۱۹-۲۹۵/۲۵ و در محور عقب از نمونه‌ی ۱۹-۳۵۵/۳۰ استفاده شده است. اما یکی دیگر از تغییرات اساسی انجام گرفته کاربرد کیت آیرودینامیکی با بال عقب به طول ۱۹۰ سانتی‌متر است که توانایی اعمال بیش از ۵۰۰ کیلوگرم دان‌فورس را در سرعت ۲۴۰ کیلوگرم بر ساعت دارد و به گفته‌ی مدیران دوج این میزان در حداکثر سرعت خودرو به چیزی نزدیک به ۹۰۰ کیلوگرم خواهد رسید. اصلاح و افزایش توان ترمزی وایپر نیز یکی دیگر از اقدامان دوج بوده است. وایپر ACR اکنون با استفاده از دیسک‌های کربن-سرامیک به قطر ۱۵.۴ اینچ و کالیپر با ۶ پیستون در جلو و ۱۴.۲ اینچ و کالیپر با ۴ پیستون در عقب، یکی از بهترین سیستم‌های ترمز جهان را به همراه دارد. 

مشخصات فنی

Dodge Viper 2016
دستی - شش دنده
8400
جلو - V شکل
10
40
645
813
4,463
1,941
1,246
1,537
P295/30ZR18
P295/30ZR18
330
3.5
15.6
7,197 kg/year
ABS
4
چرمی - برقی
دوگانه اتوماتیک
برقی
تاشونده برقی با گرم کن
LED
Side Impact Beams Uconnect Access Emergency Sos Low Tire Pressure Warning Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags Dual Stage Driver And Passenger Door-Mounted Side Airbags Airbag Occupancy Sensor Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Pretensioners ParkView Back-Up Camera