هیچ ماشینی نمی تونه داستان کیا رو بهتر از مدل کامپکت اسپورتیج تعریف کنه. اولین مدل عرضه شده تو آمریکا، رانندگی سخت ماشین های دیفرانسیل عقب و دو دیفرانسیل رو با زیبایی و تعادل مخلوط کرد. حالا تو نسل چهارم تبدیل به شاسی بلندی صاحب سبک، خاص و آینده دار شده. ولی با همه این تغییرات، عملکرد این ماشین پایین تر اومده.
 

تست جاده
جدا از پیشرفت‌هایی که کیا تو سال های گذشته داشته، کلاس خودروهای شاسی بلند کامپکت و رقابت تو این کلاس اونها رو به اینجا رسونده. این بازار هنوز هم پر از ماشین‌های خوب و قابل رقابته. و تمام امید کیا به این ماشین اسپورتیج مدل 2017 هست. از طراحی خاص و جدیدش خوشم میاد و اولین بار حس کردم طراحی پورشه مکان تو این خودرو خیلی تاثیر گذاشته. و مشخص شد که طراحی این مدل از اسپورتیج توسط استودیو فرانکفورت شرکت کیا انجام شده پس خیلی هم دور از انتظار نیست. قسمت جلو با جلو پنجره خاص و چراغ‌های زیبا به نظر میاد که اشتراکات زیادی با برادر بزرگترش سورنتو داره. هر دو چراغ‌های مشابه با مه شکن‌های اِل ای دی پرقدرت دارن. و مطمئنا وقتی که  نگاهی به طراحی داخلی جدید و زیبای کیا می اندازیم، این مدل خیلی زیبا به نظر میاد و یادتون باشه مدل‌های پایین تر هیچ وقت چنین کیفیتی نداشتن. تعداد زیادی دکمه کنترلی و یه صفحه لمسی همه کاره وجود داره. کیا تلاش کرده تا تمام نیاز‌های شما رو با یه طراحی روون و زیبا جواب بده در حالی که پیدا کردنشون آسون و استفاده از اونها راحت باشه. به این هم توجه کنید که در پشت فرمون یه صفحه 2/4 اینچی هست که تمامی‌اطلاعات ماشین رو به نمایش می‌زاره و سریعا به ورودی‌های شما واکنش نشون می‌ده. اپل کار پلی و اندروید اوتو تو مدل‌های ای‌ایکس و بالاتر وجود داره. با وجود اینکه هنوز هم از پلاستیک تو طراحی داخلی استفاده شده ولی نسبت به اثر انگشت مقاوم هستن. و به نظر میاد خشکی پلاستیک با مواد نرم موجود ترکیب خوبی ایجاد کرده. تنظیم فرمون خیلی خوبه و یه حس خاص اروپایی به ادم می‌ده. فضا و راحتی کافی برای یه فرد بالغ تو صندلی‌های جلو وجود داره و فضای اضافی هم برای آسایش سرنشینان عقب قرار داده شده. در مقایسه با راو 4 و خودروهای مشابه فضای صندوق عقب کمتره، 870 لیتر فضا وقتی صندلی‌های عقب سر جاشون هستن و 1700 لیتر وقتی صندلی‌های عقب خوابیدن.
این ماشین اسپورتیج روی یه شاسی محکم تر ساخته شده که همون اول قدرتش رو به خوبی حس می‌کنین و پایداری و کنترلش قابل رقابت با رقباست و فکر کنم تاثیر پورشه ماکان رو اینجا هم می‌بینیم. ولی قدرت اصلی کیا زیر کاپوت مشخص میشه. 181 اسب بخار قدرت برای یه موتور چهارسیلندر 2/2 لیتری ... کیا این مورتور رو به یه موتور 2 لیتری 16 سوپاپ توربوشارژ با 240 اسب بخار قدرت و 352 نیوتون بر متر گشتاور ارتقا داده. معمولا ما موتور توربو رو ترجیح می‌دیم که روی ماشین سورنتو هم نصب شده و باعث میشه این ماشین مثل یه موشک روون و سریع باشه،. البته تو مصرف سوخت مشکل پیدا می‌کنین. مسافت طی شده با توجه به رده بندی این ماشین تو شهر صدی  2/ 7 لیتر ، تو بزرگراه صدی 3/6 لیتر و به طور میانگین صدی 1/7 لیتر می سوزونه که تو تست ما در بهترین حالت صدی 1/7 لیتر بنزین سوزوند. با مصرف 7/15 بشکه نفت و 7 تن تولید دی اکسید کربن آزاد شده در سال امتیاز خوبی تو تاثیر انرژی می‌گیره. هر دو نوع موتور به یه گیربکس 6 سرعته اتوماتیک تو ماشین‌های دیفرانسیل عقب و دو دیفرانسیل وصل شده.
سیستم مغناطیسی و پویای چهارچرخ محرک شرکت کیا باعث افزایش هندلینگ تو این ماشین شده که به شما تو شرایط سخت کمک می‌کنه.
پیست
تو پیچ‌ها کنترل خیلی خوبی داره.دقت فرمون از سال قبل بهتر شده ولی هنوز یکم خشکه. و با به روزرسانی‌های جدید سیستم حمایت الکتریکی روی تمام چهار چرخ نصب شده و به شما کمک می‌کنه. تو ماشین دو دیفرانسیل قدرت زیادی تو شروع حرکت داریم، بدون ذره ای انحراف و با ‌توربولگ کم. 0 تا 100 این ماشین 1/7 ثانیه طول می‌کشه. خیلی بد نیست ولی از این موتور بیشتر از اینها انتظار می‌رفت. 4/15 ثانیه طول کشید تا 400 متر رو با حداکثر سرعت 146 کیلومتر بر ساعت طی کنه. از طرف دیگه 33 متر برای رسیدن از 100 کیلومتر بر ساعت تا توقف کامل خیلی هم خوبه. افزایش قیمت این ماشین باعث شده قیمت پایه برای مدل ال‌ایکس 23885 دلار بشه. برای مدل 2 دیفرانسیل باید 15 هزار دلار بیشتر پرداخت کنین. تو سالهای اخیر این ماشین مدام بهتر و بهتر شده ولی حقیقت اینه که اسپورتیج نتونسته جایگاه ثابتی بین ماشین‌های شاسی بلند کامپکت برای خودش دست و پا کنه، دلیلش هم می‌تونه این باشه که رقابت تو این بازار خیلی شدیدتر از بازار ماشین‌های دیگه‌ست. در آخر اینکه حرف دیگه‌ای برای گفتن در مورد مدل 2017 کیا اسپورتیج نمونده و به نظر میاد نسل چهارم این ماشین می تونه توجه همه رو به خودش جلب کنه.
 

مشخصات فنی

Kia Sportage - 2017
اتوماتیک - شش دنده
2400
جلو - خطی
3
16
181
237
4,480
1,855
1,635
1,631
P225/60R17
P225/60R17
N/A
N/A
9.3
4,287 kg/year
ABS
6 - Air Bag-Frontal-Driver | Air Bag-Frontal-Passenger | Air Bag-Side Body-Front | Air Bag-Side Head-Front | Air Bag-Side Head-Rear
چرمی - برقی
دوگانه اتوماتیک
جلو و عقب برقی
تاشونده برقی با گرم کن
LED
Electronic Stability Control (ESC) ABS And Driveline Traction Control Side Impact Beams Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags Low Tire Pressure Warning Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags Curtain 1st And 2nd Row Airbags Airbag Occupancy Sensor Rear Child Safety Locks Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3... Back-Up Camera