سلام. به یه برنامه ی دیگه از سری برنامه های "هد تو هِد" خوش اومدین. مقایسه ی این برنامه مون کلی هیجان انگیز و باحاله چون میخوایم راجع به دو تا از قوی ترین ماشین های تولید شده در آمریکا صحبت کنیم. یعنی کامارو زِد اِل1 که 580 اسب بخار قدرت داره و قوی ترین کاماروییِ که میتونین بخرین و داج چلنجر اس آرتی هل کت Dodge Challenger SRT Hellcat با 707 اسب بخار قدرت که انگار مال یه سیاره ی دیگه است .ولی سوال اینجاست که آیا Hellcat میتونه این همه نیرو رو درست و کامل به کار بگیره یا اینکه زِد اِل1 یه دفعه ظاهر میشه و همه ی ابهت Hellcat رو زیر سوال میبره؟ 
برای ضبط این قسمت از برنامه تصمیم گرفتیم که به جاده ی زیبای "مُرین کُنی" (Morin Cowny) بیایم. میپرسین چرا؟ خوب، کالیفرنیا بهترین و زیباترین جاده های دنیا رو تو خودش داره و  ما دوست داریم همشون رو بهتون نشون بدیم. ولی اینجا اومدیم بالای یکی از تپه های محلی و تیم فیلم بردارمون داره توی قسمت های خاکی جاده، توی هر دو جهت حرکت میکنه. پس اگه میبینین که گاهی از خط دوبل وسط جاده عبور میکنم، دلیل داره. پس بهم بدوبیراه نگین لطفا!
خوب، پشت فرمان Chevrolet Camaro زِد اِل1 نشستم و باید بگم عجب ماشینی هم هست. نکته اینجاست که مدل های مختلفی از کامارو وجود داره مثل کامارو SS، کامارو 1LE، کامارو Z28 و غیره، اما این مدل، از همه ی اون ها قوی تره و به خاطر اینه که موتور Cadillac CTSV رو برداشتن و روی این مدل از کامارو جا دادن. شوخی نمیکنم. این همون موتور 6.2 لیتری سوپرشارژر LSA هستش. فقط به جای تولید 546 اسب بخار قدرت که توی Cadillac تولید میشه، این یکی 580 اسب بخار قدرت تولید میکنه.گشتاور تولیدیش 745 نیوتن بر متره و تمام میله های رابط بین موتور و جعبه دنده که توی کادیلاک میبینین و اینکه سیستم تعلیقش هم همون کمک فنرهای مغناطیسی کادیلاک هستش. همون کمک فنر هایی که توی ماشینایی مثل کادیلاک ها،کُروت ها، فِراری ها و بعضی از آیودی ها می تونین ببینین. این ماشین یه جور کامارو GT خیلی بزرگه. به اندازه ی 1LE توی جاده عالیه و به اندازه ی Z28 که واقعا قاتل جاده ها و پیست هاست، خاص هم هست ولی یه سری چیزهای خاص‌تر هم توش هست. مثل صندلی های راحت و زیباش و این دسته فرمان "آلکانتِرا" که عین دسته فرمان CTSV هم هست و در کل ماشین باحالی برای رانندگیه. پسر، خیلی ماشین بی نقصیه و واقعا نمیشه توش کم و کسری پیدا کرد. یه سواری عالی برای رانندگی خیلی طولانی مدت! میشه باهاش... میشه باهاش تا ابد رانندگی کرد!
میدونین، تا قبل از این که سر و کله ی Hellcat پیدا بشه، این ماشین، بین ماشین های قدرتی، واسه خودش پادشاهی میکرد ولی حالا که Hellcat پیداش شده، هووووم، همه چیز داره جالب تر میشه. بین این دو تا ماشین تفاوت هایی هم هست؟ البته که هست. کامارو وزن کمتری داره. باور بکنین یا نه، با وزن 1837 کیلوگرم، حدود 18 کیلو از Hellcat سبک تره.
نقطه ضعف بزرگ کامارو، موتورشه. با کدوم معیاری قابل قبوله که یه موتور 580 اسب بخاری، کُند باشه؟ این ماشین همینطوریه.این مدل 2015 کامارو با 580 اسب بخار قدرت واقعا ماشین کُندی نشون میده. احمقانه به نظر میاد ولی واقعیت داره!
به نظرم به لحاظ سیستم فرمان، زِد اِل1 ماشین بهتریه. فرمانش به نظر سبک تر میاد که البته بازم تاکید میکنم که خود ماشین هم یکم سبکتره. صدای Hellcat هم به نظرم بهتره. صدای این ماشین یه جور هوم هوم هوم داره که من خودم نفهمیدم برای چی اینطوریه. و اینکه صدای سوپرشارژر بزرگ موتورش خوب شنیده نمیشه. من عاشق اون صدای سوت مانند و وحشیِ موتور Hellcat شدم.این ماشین در کل ماشین آروم تر و جنتلمن‌تری به نظر  میاد. راستش نمیتونم بگم که Hellcat چه جور ماشینیه. یه جورایی مثل یه قاتل زنجیره‌ای وحشی و رام نشدنیه. این ماشین خیلی خوبه اما یه جورایی ... البته در قیاس با ماشین های دیگه خیلی عالیه ولی یه جورایی انگار یکم معمولی به نظر میاد. معمولی؟؟؟ به نظرتون واژه ی درستی واسه توصیفش باشه؟ به نظر شما ماشین معمولی ایه؟... Hellcat یه جورایی با روان آدم بازی میکنه. میدونین چیه؟ واقعا ماشین دیوونه و وحشی ایه!
آمریکا ! اولین کار بزرگ ما، رفتن به کره ی ماه بود و بعدیش هم ساختن Hellcat ! میدونم که خیلی اغراق آمیز بود ولی  جدی میگم: داج چلنجر اس آرتی هل کت Dodge Challenger SRT Hellcat یکی از شگفتی های دنیای مدرنه! آره، موضوع، موتورشه. 707 اسب بخار قدرت و 881 نیوتن بر متر مربع گشتاورش حیرت انگیزه  و این تازه بخشی از ماجرا است. ما این ماشین رو روی دستگاه "داینو" بردیم و اونجا دیدیم که نیرو و گشتاور تولیدیش از این عددها خیلی هم بیشتره. میدونین؟ کاهش اتلاف نیرو موقع انتقال از موتور به چرخ ها توی طراحی و ساخت ماشینا خودش یه هنره، اما روی این ماشین یه گیربکس کشش بالای مدلِ زد اف ZF که 8 تا دنده هم داره گذاشته شده. با فرض اینکه اتلاف نیرو از موتور به چرخ ها حداقل 15 درصد بوده باشه، که اگه بیشتر باشه، کمتر نیست، این ماشین حداقل داره حدود 750 اسب بخار قدرت و949 نیوتن بر متر مربع گشتاور تولید میکنه. این اعداد دیوونه کننده است.
در واقع طراح ها و سازنده های این ماشین کار رو تمام کردن و پرونده ی ماشین سازی رو بستن. اونها یه سیستم تعلیق بی نظیر روی ماشین گذاشتن که باعث میشه این ماشین ظرف 24.7 ثانیه، مسیر شکل 8 رو طی کنه. این رکورد خیلی خیلی عالیه. به علاوه ترمزهاش هم عالی هستن. سیستم ترمز پر قدرت "بِرَمبو" روی این ماشین تعبیه شده که باعث میشه خیلی سریع بایسته. ماشین های پر قدرت هیچ کدوم از این قابلیت ها رو ندارن. پس این ماشین یه بسته ی کامل از همه ی قابلیت ها است. به صدای اگزوز و سوت کشیدن موتورش گوش بدین! میتونین صدای درست و واقعی سوپرشارژر رو بشنوین. واقعا دیوونه است!... به علاوه اینکه ظاهرش هم خیلی خوبه. در واقع برای مدل2015 بازطراحی اش کردن.
08:00
یه دماغه برای ورودی هوا براش گذاشتن و روی دو تا سر جلو و عقبش دو تا نوار مشکی رنگ قرار داده شده و لاستیک های مشکی روش انداختن و در مجموع خیلی ظاهرش جذاب شده و جالب تر اینه که داخلش هم خیلی خوش ساخت و قشنگه. روکش صندلی هاش، از جنس چرم روکش دستکش های بیس بال هستن و یه نمایشگر فوق العاده هم جلوی رومه که یکی از چیزهای مورد علاقه من رو هم تو خودش داره و اون هم این صفحه‌ست که عدد و ارقام عملکردهای ماشین رو نشون میده. اگه شما هم مثل من از نمایش گرهای عقربه ای و آنالوگ بیزار هستین بهتون قول میدم که عاشق این صفحه بشین. سرعت و قدرت موتور و گشتاور و خیلی چیزهای دیگه رو همزمان داره بهم نشون میده. به این فشارسنج که فشار رو بر مبنای اینچ جیوه داره نشون میده نگاه کنین. دیگه نشون دادن فشار هوا یعنی نهایت دقت و ریز بینی توی طراحیش. این ماشین، به معنای کلمه آمریکاییه. آره، شاید مثل بقیه ی ماشین های آمریکایی، ماشین خیلی خوشگلی نباشه یا از این قبیل عیب‌ها داشته باشه ولی کی به این چیزها اهمیت میده وقتی که ماشین ایییین همه عالی و بی نقصه؟
خوب، چون داریم این ماشین رو با کامارو مقایسه میکنیم، باید بگم که کامارو یه ماشین عالی برای جاده است. خیلی راحته و سریع هم هست اما مشکل اینجاست که  قدرت و سرعت وحشتناک Hellcat باعث میشه که کامارو ماشین کُندی به نظر بیاد.یه لحظه فکرش رو بکنین : اگه یه ماشین 580 اسب بخاری به نظر کُند داره میاد به این دلیله که داره با این یکی مقایسه میشه. من که هنگ کردم! 580 اسب بخار واقعا رقم بزرگیه اما توی این ماشین، ما توی رأس هرم قدرت موتور قرار داریم و راستش من نمیدونم که چه ماشینی میتونه با این یکی رقابت کنه؟؟!
زِد اِل1 صفر تا صد رو توی 3.9 ثانیه پُر میکنه و Hellcat توی 3.7 ثانیه این مسافت رو طی میکنه. زِد اِل1 مسافت ¼ مایلی رو توی 12.2 ثانیه با حداکثر سرعت 187.60 کیلومتر بر ساعت پشت سر میگذاره
Hellcat این مسافت رو ظرف 11.7 ثانیه و با حداکثر سرعت 201.76 کیلومتر بر ساعت طی میکنه. مسافت ترمز گیری از سرعت 100 تا صفر کیلومتر بر ساعت برای زِد اِل1 ، 30.48 متر و برای Hellcat ، 33.22 متره. عملکرد هر دو تا ماشین توی پیچ های جاده ای خیلی خوبه که البته عملکرد کامارو با حداکثر شتاب جانبی 0.99g یکم بهتره. حداکثر شتاب جانبی برای Hellcat ، 0.94g هستش. کامارو زِد اِل1 ، مسیر شکل 8 رو با متوسط شتاب جانبی 0.85g ، توی 24.0 ثانیه طی میکنه و این اعداد برای Hellcat به ترتیب 0.85g  و 24.7 ثانیه هستن. از اونجا که دو تا جاده ی نزدیک به هم در دو جهت مخالف در اختیار داشتیم، تصمیم گرفتیم که یه مسابقه ی جاده ای ترتیب بدیم.

هر دو تا ماشین، مسافت ¾ مایل رو ظرف 33 ثانیه طی کردن. قدرتِ بیشترِ موتور Hellcat تونست نقطه ضعفش یعنی وزن بیشتر رو تا حد زیادی بپوشونه. چیزی که تونستیم بفهمیم این بود که توی واقعیت، هر دو تا ماشین تا حد زیادی به همدیگه شبیه‌ان. و توی رقابت بکس و باد لاستیک ها موقع شروع ، Hellcat برنده‌ی محض بود.
چیزی که راجع به Hellcat واقعا با منطق جور در نمیاد اینه که این ماشین همه ی معیارها رو تغییر داده. هر کسی باید یه بار با این ماشین دل به جاده بزنه. اولین باری که یکی از مدل های این ماشین رو سوار شدم رو خوب یادم میاد. توی یکی از محله های "لس آنجلس" بودم. هنوز 50 متر هم باهاش رانندگی نکرده بودم که حس کردم یه جورایی ماشین خیلی خاصیه. ماشین های خیلی کمی هستن که همچین حسی رو به من القا کنن. از جمله : "آیودی اِس8" ، "کامارو زِد28" و "پورشه جی‌تی3 (GT3)" . این ماشین ها انگار اسب تک‌شاخ بالداری هستن که حس تک و بی نظیر بودن رو به آدم میدن و Hellcat هم قطعا یکی از همین دست ماشین‌هاست. یادمه که به یه تقاطع رسیدم و یه "بِنتلی" سفید داشت از عرض تقاطع رد میشد و چیزی که تو مغز من داشت میگذشت این بود:
 
اوووووه، تو "بنتلی" کوچولوی مفلوک، فقط 600 اسب بخار قدرت داری. امیدوارم تا قبل از اینکه از تقاطع رد بشی، جونت در نیاد! و این ماشین واقعا اینطوریت میکنه... میدونین، این ماشین  مقیاس ها و استانداردها رو جابه جا میکنه. یکی از فوق العاده ترین ماشین هاییه که تا به حال طراحی و ساخته شدن. و به همین دلیل و کلی دلایل دیگه که راجع بهشون حرف زدیم، داج اس آرتی هل کت Dodge SRT Hellcat برنده ی این قسمت از برنامه ی "هد تو هِد" میشه.
ببینین، اگه یه پُتک میسازین، تنها کاری که باید باهاش بکنین اینه که باهاش همه چیز رو خورد و خاکشیر کنین و باور کنین که Hellcat هم همینطوریه و هر رقیبی رو لِه میکنه.
راستش خود من که خیلی بی منطق و دیوونه وار این ماشین رو دوست دارم. به هیچ نظر مخالفی هم اهمیت نمیدم و انگار مریض این ماشین شدم.