سایز ماشینها نسل به نسل بزرگتر میشه، ولی سوزوکی ویتارا رو کوچکتر از قبل ساخته که رانندگی باهاش تو شهر لذت‌بخش‌تره. نسل قدیمی سوزوکی ویتارا رقیب هوندا سی.آر.وی بود. ولی این مدل 2017 که کوچکتر شده، رقیب هوندا اچ.آر.وی به حساب میاد که کوچکتره. درمورد صندوق عقبش باید بگم به بزرگی هوندا اچ.آر.وی نیست. ولی امکانات جالبی داره. مثلاً سطل آشغال که آشغالاتونو توش بندازین. درضمن زیر کفی یه فضا برای لوازم مختلف داره. اگرم بخواین می تونین این کفی رو بردارین. 
صندلی عقبش رو برمی گردونم سر جاش. درِ عقبش با زاویه‌ی مناسبی باز میشه، ولی این بغل مشکل ساز شده. باید از روش سر بخورین تا بپرین توی ماشین. اینو میگم چون خودم سخت سوار شدم. حالا بذارین پشت‌سری رو بالا بیارم. فضای سر خوبه و ماشین بلندی هست. فضای پاها هم خوبه. فضای کف پا زیاد جالب نیست. تونل وسط اتاق خیلی برامده است. ولی بین همه‌ی شاسی‌بلندهای کراس‌اُور، موقعیت سرنشین وسط تو این ماشین بهتر از بقیه ست. اینم تست با سه سرنشین. که می بینین راحت نیستیم. قابلیت نصب صندلی کودک هم داره و بار زیادی در صندوق عقب ویتارا جا میشه.   
حالا می رسیم به صندلی های جلو. وقتی این ماشینو با محصولی مثل پژو 2008 مقایسه می کنیم، با نشستن توی ویتارا میگی: اوه. خدایا. اصلاً جالب نیست. و این مسئله هم فقط بخاطر طراحی بدش نیست. یه جورایی خواستن با این دریچه‌های گِرد با یه کوچولو بهترش کنن؛ کیفیت پلاستیکها بده. پلاستیک های خشن و بی‌کیفیت و افتضاحی داره و حرفمو باور کنین یا نه، این مدلِ فول‌آپشنِ سوزوکی ویتاراست. ولی سبدهای در خیلی بزرگن و می بینین که این فلاسک بزرگ توش جا میشه که مزیتی عالیه. تجهیزات سخاوتمندانه‌ای هم بکار رفته در همه‌ی تیپهای مدل 2017 رادیوی دیجیتالی d.a.b. – تهویه‌ی مطبوع، بلوتوث برای ارتباط با موبایل – همچنین کروزکنترل، ولی وقتی تیپ اس.زی.تی (SZT) رو بخرین ناوبری ماهواره‌ای هم خواهید داشت و سیستم اینفوتِینمِنت رابط کاربری خیلی آسونی داره نسبت به قیمت ارزان این ماشین خیلی هم عالیه. کمی لَگ یا تأخیر داره. اما تاچِش پاسخگوئه . نمایشگر این ماشین کاربردهای زیادی داره و تو این برنامه صرفا نگاه کوتاهی به اون و و سایر خصوصیات اتاق این سوزوکی ویتارا می اندازیم.  
حالا وقت تست جاده است. این ویتارا 2017 با موتورهای بنزینی و دیزلی موجوده. موتور دیزلی هم برای افرادی که مسیرهای طولانی طی می کنن گزینه‌ی بهتریه. اما مسافت طی شده باید نسبتا زیاد باشه تا در کاهش هزینه‌ی سوخت تفاوتی حس بشه. وگرنه بهتره موتور بنزینی سفارش بدین. موتور 1600 سی.سی بنزینی این ماشین رضایت‌بخشه. کارشو بخوبی انجام میده. به اندازه‌ی کافی شتاب داره. و مصرف بنزینش هم خیلی خوبه. ولی حواستون باشه که پشت این مدل توربوبنزینی 1400 سی.سی نشینین. چون در نهایت دلتون می خواد داشته باشینش. صفر تا صد این ماشین زیر 10 ثانیه است و سرعتش معرکه اس. درمورد مصرفشم شرکت سوزوکی ادعا کرده که صدی5.4  لیتر می سوزونه. ولی من می بینم صدی 6.9 لیتر می سوزونه که بازم خیلی خوبه. این موتور فقط برای تیپ‌های بالای این ویتارا موجوده که باعث میشه قیمت ماشین یه خورده گرون بشه. پس اگر موتور براتون فرقی نداره همون موتور 1600 سی.سی بنزینی و تنفس طبیعی رو سفارش بدین. 
بدون توجه به موتوری که انتخاب می کنین، رانندگی با سوزوکی ویتارا به طرزی باورنکردنی لذت‌بخشه. فرمونش تیزه، گیربکسش نرمه، ماشین سر پیچ ها اصلاً سخت نمی پیچه.  شاید فکر کنین به خاطر ارتفاع زیادش به بیرون پیچ منحرف میشه. اما اینطور نیست. به آسفالت چسبیده. راستش از تجربه‌ی رانندگی باهاش سورپرایز شدم. ماشین کوچیکیه و چابکه. ولی خصوصیاتی داره که جالب نیست. تعلیقش خشکه و در سرعتِ کم میکوبه . اما هرچقدر سرعت بیشتر میشه، تکون های تعلیق کمتر میشه. ولی اگر سریعتر برین از اون طرف صدای نویز تایرها و باد هم بیشتر میشه.
دید به بیرون هم خوبه. ویتارا 2017 مثل یه شاسی‌بلندِ متوسطه تا اینکه مثل هاچ‌بک ها و کراس‌اور‌ها دید به بیرون محدود شده باشه. دید به بیرون از هرطرف عالیه. جلو بغل عقب. نقاط کور خیلی کم هستن. حتی صندلی عقب که پشت‌سری داره. و این نقطه قوتش به حساب میاد خیلی از ماشین هایی که تو این دسته هستن دید عقب مناسبی ندارن.

مشخصات فنی

Suzuki Vitara 2017
اتوماتیک - شش دنده
1600
جلو - خطی
4
16
140
320
4175
1775
1610
1870
P215/55R16
P215/55R16
200
13
5.7
106 – 131 g/km
ABS
6 - Air Bag-Frontal-Driver | Air Bag-Frontal-Passenger | Air Bag-Side Body-Front | Air Bag-Side Head-Front | Air Bag-Side Head-Rear
چرمی - برقی
دوگانه اتوماتیک
برقی
تاشونده برقی با گرم کن
LED
Radio: AM/FM Audio System -inc LCD screen, iPod and iPhone integration, USB playback, A2DP Bluetooth audio and phone streaming and integrated satellite navigation system