امروز با تست و بررسی هیوندای سوناتا هیبریدی در خدمت‌تونیم. امسال سوناتا هیبریدی کلاً بروزرسانی شده و نسل دومشه. از داخل و خارج دوباره طراحی شده و همچنین موتور جدیدی زیر کاپوتش داره. موتور بنزینی  اش کوچکتره اما با یه موتور الکتریکی بزرگتر و قویتر اومده و حالا رقیب خوبی برای هوندا آکورد هیبریدی ، تویوتا کمری هیبریدی و فورد فیوژِن هیبریدی شده. حتی فولِکس واگِن جِتا هیبریدی که یه ذره کوچکتر از این سِدان  هاست. سوال امروزم اینه که این ماشین در چه حدیه؟   
در سال 2016 هیوندای سوناتا هیبریدی، ظاهر جدیدی پیدا کرده و این شرکت نام طراحی رو «مجسمه‌ی سیال نسخه‌ی دوم» گذاشته. در قیاس با نسل اول که ظاهری جعبه‌ای و سنتی داشت، نسل دوم نمایی هنری و متمایز پیدا کرده. سوناتای هیبریدی 2016 ظاهر منحصربفردشو از سوناتای سِدانِ استاندارد گرفته و نمای جلو وعقب بهتر، اِرودینامیک بهتر، مصرف سوخت کمتری داره ؛ رینگ  های اختصاصی 17 اینچی از ایکو اِسپوک هم با نمای خارجی یک ماشین هیبریدی هم  خوانی دارن. همه‌ی این بهینه‌سازی  ها باعث بهبود اِرودینامیک کلاسِ سِدان شده. با ضریب دِرَگ 2.4 برای اِرودینامیکش، هیوندای مدعی شده که از این نظر با تِسلا مدِل اِس برابری می  کنه. همچنین سِنسورهای شناسایی در جلوپنجره و سپرها داره. 
نمای داخلیش هم منحصربه فرده. همچنین  چرم دلفینیِ «پرو بلو» هم بعنوان آپشن موجوده که وسطش یه نوار سفید رنگ داره که توجه همه رو به خودش جلب می  کنه. صندلی  هاش راحتن. درضمن در نسخه‌ی لیمیتِد صندلی  های جلو دارای گرمکن و تهویه هستن. هردو صندلیِ جلو، تنظیم برقی دارند. حتی صندلی عقب هم گرمکن داره. طراحی داشبوردش خیلی منظم مرتب هست و مثه قبل هنرمندانه‌ نیست  ... داشبورد ماشین ظاهری سنتی‌تر و کاربردی‌تر پیدا کرده. کنسول مرکزی جایگاه یه نمایشگر بزرگ و پیشرفته‌ی لمسی برای سیستم صوتی پیشرفته ، سیستم اینفوتِینمِنت و ناوبریه که تکنولوژی بلولینکِ هیوندای هم در اون گنجونده شده. کیفیت پخش صوت بسیار عالیه. درگاه‌های اتصال گجت‌ها زیاد و متنوعند و از همه مهمتر اینکه به کارگیری  شون از بعضی از رقبای این خودرو ساده‌تره. کیفیت و طراحی دکمه‌ها و پیچ  های تنظیم خیلی خوبه و موقع لمسشون حس خوبی خواهین داشت ...  دسترسی به همه این دکمه ها و پیچ  ها آسون و بی دردسره.
همچنین 4 حالت کمکی برای راننده داره. مثل سیستم هشدار خروج از لاین، سیستم نظارت بر نقاط کور، و هشدار تصادف از جلو. ابزارهای کنترلی زیادی در ماشین وجود داره. فرمون چرمیش که گرمکن داره، کنترلگرهای سیستم صوتی و اطلاعاتی و آمپر دیجیتالی داشبورد، سخنگو هم داره که قابل تنظیمه و خوندن داده‌هاش، هم در شب و هم در روز راحته. مدل تستی ما پکیج آلتیمِت هست و فول آپشنه. پس دارای یه سانروف پانورامیک بزرگه که بخش جلوییش باز میشه و با یه روکش سقف پنهان میشه. گرچه در روزهای داغ، حتی اگر روکش سقف هم ببندید گرمای زیادی به اتاق منتقل میشه.  
درمورد نمای داخلیش باید بگم به محض ورود به ماشین، روکش چرمی دلفینی «پرو بلو» نظرمو جلب کرد و هرگز انتظارشو نداشتم در سوناتای هیبریدی ببینمش. چون وقتی خیلی از خودروسازان، ماشین  های هیبریدی می  سازن، رنگ  های ساده به کار می  برن و افراد متشخص و با وقار اونها رو می  خرن. شرکت  ها در مدل هیبریدی جلب توجه نمی  کنن. ولی اینجا هیوندای پا فراتر گذاشته و روکش صندلی خاصی بکار برده. اینو تحسین می  کنم. اما متأسفانه بعضی از متریال به کار رفته درجه یک نیستن. مثلاً پنل داخلی درها بیشتر شبیه ماشین  های اجاره‌ایه. به نظر بی‌کیفیت و ارزونه. این فقط نظر منه و سطح توقعات شما رو نمی  دونم و توصیه می  کنم خودتون از نزدیک تودوزی دَرو ارزیابی کنین. ولی چیزی که نظر خیلیاست ، نویز سانروف پانورامیکه. وقتی با ماشین به دست‌انداز می  زنین روکشِ سانروف در بالای سر می  لغزه و بطور مداوم همه‌جور نویز و سروصدا تولید می  کنه. جوری که یک هفته پس از تحویل این سوناتا هیبریدی، در همه‌ی محافل این مشکل بازگو شده. پس اگر قصد خرید ماشینی با سانروف پانورامیک دارین، حتماً باهاش برونین. شاید فقط این مدل تستی من خرابه. شایدم همشون همینطورن. پس این یادتون باشه.  
صندلی عقب برای سه نفر کاملاً اندازه است و دو زیر آرنجی برای استراحت دست داره. و برخلاف بعضی از سِدان‌های هیبریدی صندلی عقب به‌روش شصت‌چهل جمع میشه تا فضای صندوق عقبش افزایش پیدا کنه. 
یکی از خصوصیات این ماشین اینه که صندلی عقب دریاییه. خودتون به فضای پاها نگاه کنین. نه تنها فضای زیاد بلکه در مدل فول‌آپشن ویژگی‌های رفاهی زیادی هم داره. در همه‌ی تیپ‌ها دریچه‌ی تهویه‌ی عقب موجوده. ولی این مدل فول‌‎آپشن گرمکن صندلی هم داره. البته همه‌ی تیپ  ها دارای گرمکن صندلی عقب نیستن. همینطور پرده‌ی حفظ حریم خصوصی و در گرمای ایالت آریزونا ویژگی خیلی خوبیه.  
صندوق عقبش یکی از بزرگترین  ها در کلاس سِدان  های هیبریدیه. چون برخلاف بیشتر ماشین  های هیبریدی، باتری لیتیوم یونی، زیر کفی صندوق جا گرفته؛ نه زیر صندلی عقب. این باعث شده که عمق فضای صندوق بیشتر بشه اما تایر زاپاس بالاجبارحذف شده. زیر کاپوت مدل 2016 یه موتور کوچک 2000 سی.سی توربوشارژ با 154 اسب بخار قدرت. موتور الکتریکی قوی‌تر از موتور بنزینیه که، بصورت اشتراکی به گیربکس 6دنده‌ی اتوماتیک متصل شده. که نهایتاً 193 اسب بخار قدرت تولید می  کنه. می  تونین موتور بنزینی رو خاموش کنین تا این سدان فقط با موتور الکتریکی حرکت کنه. یا اینکه برای قدرت بیشتر می  تونین هردو موتور رو روشن کنین. درحالی که موتور بنزینی بطور مداوم باتری موتور الکتریکی رو هم شارژ می  کنه.  
یکی از موارد جالبی که درباره‌ی این پیشرانه فهمیدم اینه که بخاطر استفاده از گیربکس اتوماتیک سنتی، رانندگی با این ماشین هم کاملاً سنتیه. خیلی از ماشین  های هیبریدی از گیربکس سی.وی.تی(CVT) استفاده می  کنن که معمولاً شتاب‌گیریشون سریعتر و نرمتره و از کل قدرت موتور استفاده‌ی بهینه می  کنن. گرچه در این سوناتا تعویض دنده نرمه و موتور خیلی کم‌صدا و عادیه. وقتی موتور خاموش میشه و دوباره روشن میشه یا تعویض بین موتور الکتریکی و بنزینی، خیلی رضایت‌بخش و بهینه است. این یکی از بهینه‌ترین پیشرانه‌های هیبریدی بوده که تابه حال تست کردم. اینم بگم که «فولِکس واگِن جِتا هیبریدی» هم یکی از بهترین  ها بوده.
مصرف سوخت هیوندای سوناتا 2016 هیبریدی در شهر صدی 6 لیتر و در بزرگراه 5.7 لیتر بصورت ترکیب دو موتوره. ما در بزرگراه حتی مصرف کمتری داشتیم یعنی صدی 5.4 لیتر.
یکی از مزیت  های ماشین هیبریدی باتری قویه. این ماشین می  تونه به سرعت  های بالا هم برسه. یعنی فقط با موتور الکتریکی به سرعت 120 کیلومتر درساعت هم برسه. پس برای وقتی که به سرعت نیاز ندارین یا در سراشیبی می  رونین و به سرعت بالا نیازی ندارین موتور الکتریکی سرعت کافی رو براتون مهیا می  کنه. الان با سرعت 65 مایل یعنی 105 کیلومتر درساعت می  رونم و حالا یه ذره کمتر گاز میدم چون جاده صافه. الان روی حالت ای  وی (ev)یا فقط الکتریکیه. این خیلی مزیت خوبیه که حتی در بزرگراه هم می  تونین با موتور الکتریکی، مصرف سوخت رو کاهش بدین. شاسی هیوندای سوناتا هیبریدی 2016 مثل بیشتر هم‌کلاسهای خودش تعلیق جلوش مَک‌فِرسون(macpherson) و تعلیق عقبش چندمیله‌ای هست. فرمان الکتریکیِ قابل تنظیم با میله تعادل‌های جلو و عقب کنترل ماشینو بهتر کردن. 
روندن این ماشین در شهر خیلی بهتر از نسل اولش شده. مهندسین کارهای زیادی روی شاسی انجام دادن تا محکمتر بشه و تعلیق مقاوم  تری براش به کار بردن. بنابراین سواری ماشین نه سفته و نه نرمه. و در مجموع صداهای اتاق مخصوصاً صدای تایر روی آسفالت کمتر شده. تنها چیزی که نویز ایجاد می  کنه این پوشش سقف در سانروف پانورامیکه؛ ولی به غیر از اون سواری ماشین بی‌سروصداست. 
درمورد امنیتش بگم که هیوندای سوناتا هیبریدی 2016 هنوز تست تصادف رو پاس نکرده. اما مدل 2015 که تقریباً شبیه این مدل 2016 هستش از موسسه آی.آی.اچ.اِس (iihs) بالاترین حد نمره رو دریافت کرده و تست تصادف در نقطه‌ی قرارگیری باتری ماشین خوب و در تست تصادف اُورلَپ از جلو قابل قبول بوده.
در جمع‌بندی کلی درمورد هیوندای سوناتا هیبریدی 2016 باید بگم تحت تأثیر قرار گرفتم. با این مشخصات که می  بینین ماشین به قیمت 35 هزار دلار به فروش می  رسه که مدل کاملاً مجهز و فول‌آپشن هم هست. بعضی از رقبا پیشرفته‌تر و گرونتر هستن. مثلاً فورد فیوژِن هیبریدی کمی گرونتره و خیلی از رقبا هم نسخه‌ی هیبریدی «پِلاگ این»  دارند که در پمپ‌شارژ یا پارکینگ خونه‌تون با برق شارژ میشن که بازم کمی گرونتر از هیوندای درمیاد. من در این هفته بطور میانگین صدی 5.7 لیتر مصرف داشتم.
 همونطور که ستاره‌ها رو می  بینین و قبلاً هم درمورد بخش  های ماشین بهتون گفتم، یکی از نقاط قوت نمای داخلیشه. با اینکه روکش چرم داره اونی نبود که انتظار داشتم و به نظرم شبیه ماشین  های رنو بود . در مقایسه با بعضی از رقبای ژاپنی، آلمانی و اِمریکایی کیفیت اتاقش پایین  تره و سقف پانورامیکش سروصدا داره. ولی ما بهش از 5 ستاره 4 میدیم. اصلاً بد نیست. ازتون ممنونیم که این بررسی رو تماشا کردید.

مشخصات فنی

Hyundai Sonata Hybrid - 2016
اتوماتیک - شش دنده
2000
جلو - خطی
4
16
51
205
4,855
1,865
1,421
1,618
P215/55R17
P215/55R17
N/A
N/A
6.3
2,891 kg/year
ABS
7 - Air Bag-Frontal-Driver | Air Bag-Frontal-Passenger | Air Bag-Side Body-Front | Air Bag-Side Head-Front | Air Bag-Side Head-Rear
چرمی - برقی
دوگانه اتوماتیک
برقی
تاشونده برقی با گرم کن
LED
Electronic Stability Control (ESC) ABS And Driveline Traction Control Side Impact Beams Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags Blind Spot Sensor Rear Collision Warning Low Tire Pressure Warning Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags Curtain 1st And 2nd Row Airbags Airbag Occupancy Sensor Driver Knee Airbag Restricted Driving Mode Rear Child Safety Locks Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3... Back-Up Camera