خط تولید فولکس واگن بیتل سال ۱۹۷۳

فولکس‌واگن بیتل یا فولکس قورباغه‌ای یک مدل از خودروهای فولکس‌واگن و همچنین یکی از مشهورترین مدل‌های جهان است. در ایران این خودرو با نام فولکس قورباغه‌ای شناخته می‌شود.این خودرو با هدف ، تولید خودرویی اقتصادی که برای عموم قابل استفاده باشد انجام شد.

آدولف هیتلر که در اوایل دهه ۱۹۳۰ میلادی به تازگی به مقام پیشوایی آلمان رسیده بود طرحهای خود را برای یک اتوموبیل ارزان و ساده که برای عموم قابل استفاده باشد را صادر کرد. دستور هیتلر کاملاً روشن بود: «خودرویی ساخته شود با قیمت برابر با یک موتورسیکلت و سرعت حداکثر ۱۰۰ کیلومتر با قابلیت جابه‌جای اعضای یک خانواده ۵ نفره» .

  کار طراحی توسط پورشه آغاز شد و در سال ۱۹۳۶ سرانجام طرح‌های اتوموبیل نهایی و اولین پروتوتایپ تولید شد. خودرویی طراحی شده کاملاً مطابق فلسفه پورشه که معتقد بود اتوموبیل‌هایی که موتور عقب، هواخنک و دیفرانسیل عقب باشند بهترین هستند. پورشه نام این خودرو را «پورشه ۶۰» گذاشت ولی مسئولان آلمانی نام KDF WAGEN را برروی آن گذاشتند. اما از سوی جامعه نام بیتل بر این خودرو گذاشته شد که تاسال ۱۹۶۷ از سوی فولکس واگن به رسمیت شناخته نشد.

این ماشین نخستین بار در سال ۱۹۳۸ و با نام فولکس واگن تیپ یک تولید شد. تولید فولکس بیتل در سال ۱۹۹۴ مجدداً با طراحی مدرن و با نام نیو بیتل (بیتل جدید) از سر گرفته شد و تا سال ۲۰۰۳ ادامه داشت.

ویدیو خط تولید فولکس واگن بیتل در سال ۱۹۷۳ در موتوتل